Soslu Pizza Tarifi

  • . Temmuz 28, 2020
  • Beğeni
Soslu Pizza Tarifi

LEZİZ SOSLU FIT PİZZA 🍕
Acayip lezzetli bir pizza tarifi ile karşınızdayım. 😍 Sebzeli olduğu için çok hafif, sosu ile birlikte gerçekten çok güzel oldu. 😋 Bence bayılacaksınız. 😊 Haydi tarife geçelim ;
Hamur İçin Malzemeler:
🍕 1 su bardağı ılık su
🍕 1/2 su bardağı süt
🍕 1 yemek kaşığı yaş maya
🍕 1 tatlı kaşığı toz şeker
🍕 1 tatlı kaşığı tuz
🍕 3 yemek kaşığı zeytinyağı
🍕 Aldığı kadar tam buğday unu
Sosu İçin Malzemeler:
🍕 1 yemek kaşığı zeytinyağı
🍕 2 adet domates
🍕 1 yemek kaşığı domates salçası
🍕 1 diş sarımsak
🍕 Kekik, nane, karabiber
Üstü İçin Malzemeler:
🍕 Kaşar peynir
🍕 Tulum peyniri
🍕 Kabak
🍕 Biber
🍕 Domates
🍕 Mısır
🍕 Zeytin

🔺️ Su, maya ve şekeri karıştırıyoruz. 15 dakika mayanın çalışmasını bekliyoruz. Kalan sıvı malzemeleri ve tuzu ekleyerek karıştırıyoruz. Yavaş yavaş unu ekleyerek karıştırıyoruz. Hafif ele yapışan yumuşak bir hamur elde ediyoruz. Üstünü kapatarak mayalanmaya bırakıyoruz. Yaklaşık 1 saat kadar mayalandırıyoruz.
🔺️ Dilerseniz benim gibi büyük bir tepside dilerseniz iki küçük tepside yapabilirsiniz. Mayalanan hamurun havasını alarak yağladığımız tepsiye elimiz ile bastırarak yayıyoruz. Tepsinin üstünü kapatarak biraz daha mayalandırıyoruz.
🔺️ O sırada sosunu hazırlıyoruz. Salçayı ve sarımsağı bir kaşık yağda kavuruyoruz. Domates rendesini ve baharatları ekliyoruz. 🍅 Bir taşım kaynatıyoruz. Hamurun üstüne eşit bir şekilde sürüyoruz.
🔺️ Kaşar ve tulum peynirini karışık kullanmak benim daha hoşuma gidiyor. Ve daha lezzetli olduğunu düşünüyorum. Hamurun üstüne sıra ile peynir, kabak, biber, domates, mısır ve zeytini ekliyoruz. Üstüne biraz daha peynir ekliyoruz.
🔺️ 200 derecelik fırında üstü kızarana kadar pişiyoruz. Hafif ve sağlıklı güzel bir pizza oldu. 😍
Deneyen herkese afiyetler olsun. 💫❣

View this post on Instagram

LEZİZ SOSLU FIT PİZZA 🍕 Acayip lezzetli bir pizza tarifi ile karşınızdayım. 😍 Sebzeli olduğu için çok hafif, sosu ile birlikte gerçekten çok güzel oldu. 😋 Bence bayılacaksınız. 😊 Haydi tarife geçelim ; Hamur İçin Malzemeler: 🍕 1 su bardağı ılık su 🍕 1/2 su bardağı süt 🍕 1 yemek kaşığı yaş maya 🍕 1 tatlı kaşığı toz şeker 🍕 1 tatlı kaşığı tuz 🍕 3 yemek kaşığı zeytinyağı 🍕 Aldığı kadar tam buğday unu Sosu İçin Malzemeler: 🍕 1 yemek kaşığı zeytinyağı 🍕 2 adet domates 🍕 1 yemek kaşığı domates salçası 🍕 1 diş sarımsak 🍕 Kekik, nane, karabiber Üstü İçin Malzemeler: 🍕 Kaşar peynir 🍕 Tulum peyniri 🍕 Kabak 🍕 Biber 🍕 Domates 🍕 Mısır 🍕 Zeytin 🔺️ Su, maya ve şekeri karıştırıyoruz. 15 dakika mayanın çalışmasını bekliyoruz. Kalan sıvı malzemeleri ve tuzu ekleyerek karıştırıyoruz. Yavaş yavaş unu ekleyerek karıştırıyoruz. Hafif ele yapışan yumuşak bir hamur elde ediyoruz. Üstünü kapatarak mayalanmaya bırakıyoruz. Yaklaşık 1 saat kadar mayalandırıyoruz. 🔺️ Dilerseniz benim gibi büyük bir tepside dilerseniz iki küçük tepside yapabilirsiniz. Mayalanan hamurun havasını alarak yağladığımız tepsiye elimiz ile bastırarak yayıyoruz. Tepsinin üstünü kapatarak biraz daha mayalandırıyoruz. 🔺️ O sırada sosunu hazırlıyoruz. Salçayı ve sarımsağı bir kaşık yağda kavuruyoruz. Domates rendesini ve baharatları ekliyoruz. 🍅 Bir taşım kaynatıyoruz. Hamurun üstüne eşit bir şekilde sürüyoruz. 🔺️ Kaşar ve tulum peynirini karışık kullanmak benim daha hoşuma gidiyor. Ve daha lezzetli olduğunu düşünüyorum. Hamurun üstüne sıra ile peynir, kabak, biber, domates, mısır ve zeytini ekliyoruz. Üstüne biraz daha peynir ekliyoruz. 🔺️ 200 derecelik fırında üstü kızarana kadar pişiyoruz. Hafif ve sağlıklı güzel bir pizza oldu. 😍 Deneyen herkese afiyetler olsun. 💫❣ . . . #pizza #pizzatarifi #fitpizza #diyetpizza #sağlık #sağlıklıyaşam #sağlıklıbeslenme #sağlıklıtarifler #diyettarifler #fittarifler #diyet #diyetteyim #fit #healthylifestyle #healthy #healthyfood #lezzetli #sunum #cumartesi

A post shared by Saglıklı Beslenme Günlüğüm🍀 (@haticefitdaily) on

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Obezdi Bunlara da Bakın